Plecaki skórzane

Jaki plecak sprawdzi się podczas miejskiej turystyki?

maj 30 2017

wygodny plecak

Jak wybrać plecak na jednodniową wycieczkę po mieście?

Wakacje to czas wypoczynku i zwiedzania. Bez względu na to, dokąd zamierzamy wyjechać, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Oprócz ubrań, przewodnika i aparatu warto zaopatrzyć się także w plecak turystyczny.

Na co zwrócić uwagę wybierając plecak do miejskiego zwiedzania?

Uniwersalność przede wszystkim

Plecak do miejskiego zwiedzania powinien być funkcjonalny, nie mniej jednak nie może być zbyt duży. Ważne jest, aby był odpowiednio pojemny, lekki i estetyczny – bądź co bądź, zwiedzamy miasto, a nie góry.

Pojemność zazwyczaj jest mierzona w litrach – na miejskie wojaże w zupełności wystarczy plecak o pojemności 20-30 litrów. Model ten idealnie sprawdza się podczas niezbyt długich wycieczek. Jeśli planujemy całodzienne, intensywne zwiedzanie, lepiej wybrać plecak o pojemności 30-35 litrów.

Kolejną kwestią jest budowa plecaka. Mniejsze modele zazwyczaj posiadają systemy nośne i stosunkowo krotki pas biodrowy. Ubogie wyposażenie nie stanowi jednak w tym przypadku problemu w przypadku zwiedzania miejskiego.

Warto dodać, że modele tego typu zazwyczaj posiadają komorę główną oraz kilka małych przegródek, dobrze rozbudowane są także boczne kieszenie, dodatkowo plecak posiada małe otwory z siatki, w których można schować wodę lub mapę.

Na uwagę zasługuje także system nośny, od którego zależy zdrowie naszego kręgosłupa. Optymalnym rozwiązaniem jest plecak z systemem regulowanym, który pozwala dopasować parametry do sylwetki danej osoby. Paski powinny być pokryte oddychającą siateczką, która zapewnia prawidłowy przepływ powietrza i zapobiega powstawaniu odcisków.

Ważnym elementem jest także zamek, najlepiej jeśli są to mechanizmy opatrzone marką SALMI, OPTI lub YKK.

Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest materiał, z którego został wykonany plecak. Najczęściej są to materiały syntetyczne, choć dostępne są także plecaki teflonowe. Ważne jest także to, aby szwy były odpowiednio mocne i zapobiegały powstawaniu rozstępów podczas użytkowania.

Wyposażenie dodatkowe

Planując wakacyjny wypoczynek poza krajem należy zwrócić uwagę na pogodę, jaka może wystąpić w konkretnym regionie – np. w Azji w wielu regionach jest w tym czasie okres deszczowy. Nie oznacza to jednak konieczności odkładania wyjazdu, wystarczy wybrać model wodoodporny lub zaopatrzyć się w przeciwdeszczowy pokrowiec.

Planując zakup plecaka na miejskie wyprawy w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad pojemnością i materiałem, z którego jest wykonany. Nie warto przesadzać z wielkością, na jednodniową wycieczkę wystarczy plecak o pojemności 25 litrów.

Udostępnij